تجهیزاتی که از طریق BMS قابل کنترل هستند عبارتند از:

1- روشنایی

با استفاده از سیستم  BMS می­ توان روشنایی بخش­ های مختلف ساختمان را هوشمند نمود . کنترل روشنایی شامل، روشن و خاموش نمودن خودکارآنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می­ باشد.

2 سیستم­ های حفاظتی و امنیتی

می توان سیستم­های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آبگرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم BMS متصل نموده و بوسیله آن کنترل نمود.

3- در، پنجره، پرده و سایبان

بوسیله سیستم BMS می­ توان این تجهیزات را کنترل و وضعیت آنها را مشاهده نمود و فرامین لازم را در این خصوص صادر نمود و حتی می­ توان با استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر به امکان طبقه­ بندی و زمان­بندی دسترسی نیز اعمال نمود.

4- سیستم­ های سرمایشی و گرمایشی ( تهویه مطبوع)

سیستم­ های سرمایشی و گرمایشی می­ تواند شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی باشد تجهیزات مرکزی که در موتورخانه وجود دارد مانند چیلر، دیگ آبگرم ، پمپ­ های سیستم ، برج خنک­ کن و … می­ باشد و تجهیزات محلی نیز مانند فن­کوئل­ ها، کولرهای پنجره­ای و هواسازها می­ باشند. از طریق سیستم BMS می­ توان تجهیزات مرکزی را در زمانهای مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنین با تغییرات شرایط محیطی تغییرات لازم را اعمال نمود و همچنین این سیستم می­ تواند دمای اتاق ها را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام نماید.

5 سیستم­ های صوتی و تصویری، تجهیزات اداری

با استفاده از BMS می­ توان امکان استفاده از یک آرشیو مرکزی صوتی را انتخاب و یا جهت مراسم­ های مختلف حالت­ های از قبل تعریف شده را انتخاب و اجرا نمود و یا تجهیزات اداری را نیز از طریق این سیستم کنترل نمود.

1116 سیستم آیفون تصویری و ورود و خروج مهمانان یا مراجعه کنندگان

در مورد ساختمان های اداری این سیستم می­ تواند ورود و خروج کلیه مهمانان را ثبت وحتی تصویر آنها را ضبط نموده و در ساختمان های مسکونی نیز امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود داشته و حتی در صورت وجود اینترنت امکان برقراری ارتباط با مهمان از راه دور را مهیا سازد.

7- کنترل تأسیسات استخر، سونا و جکوزی

این سیستم می­ تواند بطور هوشمند این تجهیزات را روشن و خاموش نموده و دستگاه های تصفیه و دما را کنترل و همچنین سایر کنترل­ های لازم را انجام دهد.

8 سیستم­ های ارتباطی

پشتیبانی خطوط تلفنی، پیامگیر، تلفن سانترال نیز از ویژگی­ های این سیستم به شمار می­ رود.

9 وسایل الکتریکی ساختمان

در ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آنها وجود دارد.

10-سیستم آبیاری

آبیاری گیاهان موجود در حیاط و یا داخل ساختمان را بطور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام می دهد.

greentech

One thought on “

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *